Flamingi na Kos

słoneczni wysłannic

Słone rozlewisko Alykes znów gości mnóstwo flamingów, które kradną mi godziny, kiedy czekam, aż zaniepokojone jakimś hałasem wzbiją się do lotu. Rozłożone skrzydła tego ptaka są jak kolory nieba o wschodzie słońca, być może dlatego flaming jest symbolem narodzin dnia. Mity greckie mówią, że dusza Kajnis, córki Elatosa, uleciała pod postacią flaminga kiedy centaury spowodowały jej śmierć wbijając bohaterkę w ziemię. Kajnis nie można było pokonać gdyż Posejdon dał swej kochance skórę, od której odbijały się razy, a następnie, na jej prośbę, zamienił w mężczyznę Kajnusa. Wbity w ziemię Kajnus udusił się i tak dokonał żywota. Podoba mi się też afrykańska legenda, która mówi, że flamingi co rano dźwigają na swych skrzydłach słońce.

Flaming – oryginalnie, po grecku, to φοινικόπτεροσ (phoinikopteros). Nazwa powstała z dwóch słów φοινιζ (phoinix) oraz πτεροσ (pteros). φοινιζ oznacza głęboką, intensywną, karmazynową czerwień. W języku mykeńskim przymiotnik po-ni-ki-ja właśnie oznaczał czerwień zbliżoną do koloru krwi. Słowo πτεροσ, a dziś φτερό oznacza skrzydło. Flaming zatem to czerwonoskrzydły. Ciężko też nie zauważyć bliskości słowa φοινιζ (phoinix) do mistycznego ptaka feniksa, symbolu odradzającego się słońca, który według wielu przekazów cyklicznie odradzał się z popiołów stosu ofiarnego w Heliopolis, Mieście Słońca. Może dlatego, flamingi, są także uznawane za ptaki solarne.

Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα

Wiem, że nic nie wiem.

„Jemu się zdaje, że coś wie, choć nic nie wie, a ja, ja nic nie wiem, tak mi się nawet i nie zdaje”. – Sokrates.

Nasz dzisiejszy, „polski” flaming wywodzi się od łacińskiego flamme oznaczającego ogień. Ten sam trzon słowotwórczy ma ognisty, namiętny, temperamentny taniec flamenco, którego korzeni należałoby szukać w rytuałach związanych z kultem ognia. Niektóre źródła podają, że taniec flamenco swą dynamikę i bogactwo figur zaczerpnął z godowych tańców flamingów. Współcześnie nam znane, angielskie słowo flame oznacza, jak pewnie wiecie, płomień, ale i żywioł ognia. Zadziwiające, prawda? Tyle setek lat, z pozoru różnych kultur, ewolucji języka, a mianownik wciąż ten sam – słońce, ogień i rytuał.

0