Wioska Zia

Zia na wyspie Kos: tradycyjna wioska górska z panoramicznymi widokami

Zia to malownicza, tradycyjna wioska położona na na północnych zboczach gór w centralnej części wyspy Kos. Znajduje się z dala od tłumnych hoteli, co czyni ją idealnym miejscem na relaksujący wypoczynek w otoczeniu pięknych, górskich widoków oraz panoramy na Morze Egejskie i sąsiednie wyspy. Spoczywa w cieniu najwyższego szczytu wyspy Kos – góry Dikeos i to właśnie stąd można wyruszyć by zdobyć jej szczyt. 

Atrakcje:

  • Panoramiczne widoki: Zia słynie z zapierających dech w piersiach widoków na wyspę Kos, Morze Egejskie i pobliskie wyspy, które można podziwiać z balkonów tradycyjnych tawern.
  • Tradycyjna architektura: W Zia można podziwiać tradycyjne, białe domki z niebieskimi okiennicami i pospacerować wąskimi, brukowanymi uliczkami.
  • Kościół Agia Paraskevi: XVII-wieczny kościół z pięknym ikonostasem.
  • Rękodzieło: W Zia można kupić ręcznie robione pamiątki, takie jak biżuteria, ceramika i tkaniny.
  • Tawerny i sklepy: W Zia znajduje się wiele tawern serwujących lokalne specjały oraz sklepy pełne turystycznych pamiątek, gdzie można skosztować lokalnych produktów – wina, raki, pomidorów na słodko i marmolady z pomidorów.
  • Natura Park – atrakcje dla dzieci i rodziców, park położony na zboczu góry ze zwierzątkami i wieloma gatunkami roślin występujących na Kos. Na terenie parku są punkty widokowe, a na strudzonych wędrowców czekają hamaki.

Zia to idealne miejsce dla osób szukających relaksu i spokojnego wypoczynku, którzy kochają piękne widoki i atmosferę górskich wiosek. Ta miejscowość jest doskonałą bazą do pieszych wycieczek w góry oraz do tradycyjnych wiosek położonych nieopodal. Fani kulinarnej przygody znajdą tu wyroby rąk greckiej gospodyni. Zia jest bardzo oblegana w godzinach zachodów słońca i bywa ciężko wówczas znaleźć miejsce postojowe. Zachód słońca w tłumie licznie przybywających tu wycieczek masowych również traci sporo swej magii. Zdecydowanie lepiej jest odwiedzić wioskę Zia poza godziniami szczytu, szczególnie że na podziwianie zachodu słońca jest na wyspie sporo pięknych, romantycznych, kameralnych miejsc. 

0